Smog – palący problem dla zdrowia

21 grudnia 2017
Fotolia_140082048_XS.jpg

Rozpoczął się sezon grzewczy, co za tym idzie możemy spodziewać się wielu dni z przekroczonym poziomem pyłów zawieszonych w powietrzu. Oddziaływanie smogu na mieszkańców jest bardzo niekorzystne. Przede wszystkim na układ oddechowy, a poprzez niego na układ krążenia. W efekcie w zatrważającym tempie rośnie liczba pacjentów ze schorzeniami dróg oddechowych. Podkreślam – każda osoba jest narażona na wdychanie pyłów i trujących substancji. Negatywne oddziaływanie smogu powoduje wydłużenie okresu leczenia krótkotrwałych schorzeń układu oddechowego, górnych i dolnych dróg oddechowych. Z kolei to przekłada się wtórne schorzenia i pogłębianie schorzeń układu sercowo-naczyniowego.

W efekcie nasze społeczeństwo jest coraz częściej dotykane przez choroby. I nie jest tak, że chorują tylko osoby starsze i z nimi mamy problem z uwagi na dotychczasowe dolegliwości, które mają bardziej dynamiczny, zaostrzony przebieg w wyniku działania smogu.

Lekarze notują również zwiększoną ilość bardziej zaawansowanych chorób układu krążenia. Niestety, mamy do czynienia także z rosnącą liczbą nagłych zgonów u osób bardzo młodych.

Kolejny efekt oddziaływania smogu na nasze zdrowie, to nasilenie chorób układu oddechowego u dzieci. Od bardzo wczesnego okresu, ponieważ już od niemowlęctwa. Ten stan utrzymuje się do okresu dojrzewania, co oznacza, że pacjenci właściwie przez cały czas chorują.

Mało tego, infekcje z roku na rok przebiegają bardziej intensywnie, a dolegliwości są zaostrzone. Znajduje to odniesienie w rozbudowanej liczbie antybiotyków i leków przyjmowanych przez pacjentów. Czyli wzrastają koszty finansowe, rujnując budżety domowe.

Smog również ma bardzo duży wpływ na stan psychiczny człowieka. Drobinki pyłów powodują m. in. zaburzenia o charakterze depresyjnym.

Reasumując, pyły PM10 mają większą średnicę, przez co organizm ma nieco łatwiejszą obronę. Pyły zatrzymują się w górnych drogach oddechowych, jednak nękają nas przez to katary. Pacjenci cierpią na nawracające zapalenia tchawicy, gardła czy krtani. Natomiast mniejsze pyły PM2,5 przenikają do krwi i przyczyniają się do przewlekłych zapaleń oskrzeli, nawracających zapaleń płuc, duszności czy astm oskrzelowych, które w zasadzie nie występują w regionach o dobrej jakości powietrza.

Warto dbać o jakość powietrza i stosować się do ostrzeżeń związanych ze smogiem.

Lek. med. Irena Rajtar – specjalista chorób płuc, lekarz chorób wewnętrznych w Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie mówi o tym, jak smog wpływa na nasze zdrowie

Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie
Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1
ul. Mostowa 6
33-100 Tarnów

NIP: 8733250820
REGON: 851800010
BDO 000034332

KRS: 0000450920, Sąd Rejonowy dla Krakowa – Śródmieścia w Krakowie
XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy: 22 102 000 zł (w całości opłacony)

2017 © - Zespół Przychodni Specjalistycznych Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Satis.net.pl

Czytanie treści Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support