Wyjątkowe zabiegi stomatologiczne

Zabiegi stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym wykonywane w poradni stomatologicznej Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie to wyjątkowa oferta w skali całego regionu. – Poza nami nie wykonuje ich nikt.
Tymczasem dla niepełnosprawnych pacjentów to często jedyna szansa na podjęcie leczenia – podkreśla chirurg stomatolog Marek Morawski.
Poradnia przyjmuje pacjentów nie tylko z Tarnowa, ale także z powiatu tarnowskiego, dąbrowskiego, brzeskiego czy bocheńskiego. Większość pacjentów korzystających z tej możliwości to osoby niepełnosprawne intelektualnie. – Bardzo często w ich przypadku niemożliwe jest leczenie w inny sposób – dodaje Joanna Piotrowska, kierownik poradni.
Znajdująca się w Zespole Przychodni Specjalistycznych poradnia na obszarze kilku powiatów nie ma konkurencji, bo jako jedyna posiada konieczne do tego wyposażenie i wykwalifikowany zespół. Warunkiem niezbędnym jest posiadanie specjalistycznego sprzętu i sali wybudzeniowej, a także zespołu specjalistów. W zabiegu obok lekarza stomatologa uczestniczy także anestezjolog, pielęgniarka anestezjologiczna, asystent i instrumentariuszka. Jak podkreśla Marek Morawski zwiększona obsada jest konieczna, bo zabieg nie jest łatwy. – Decyzje trzeba podejmować szybko, a znajdujący się w znieczuleniu ogólnym pacjent nie jest w stanie przekazać żadnych informacji.
Najczęściej zabiegom tego typu poddawane są osoby niepełnosprawne np. z Zespołem Downa, bo w ich przypadku innego rodzaju leczenie jest niemożliwe. Ze znieczulenia ogólnego mogą jednak korzystać także inni pacjenci. – Przyjmujemy zarówno osoby dysponujące skierowaniem od lekarza, jak i osoby bez skierowania, które chcą uniknąć związanego z bólem dyskomfortu, towarzyszącego im podczas zabiegu bez znieczulenia ogólnego – zaznacza Marek Morawski.
W tym ostatnim przypadku zabiegi są płatne. Pacjenci przyjmowani są raz w tygodniu, w środy, po wcześniejszej rejestracji.