15 lat dynamicznego rozwoju ZPS

Ależ ten czas szybko mija. Już 12 czerwca, Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie będzie obchodził jubileusz 15-lecia istnienia. Na przestrzeni lat placówka przeszła totalną metamorfozę. Wystarczy wspomnieć, że dziś pacjenci są przyjmowani w dwóch lokalizacjach – przy ul. Skłodowskiej-Curie i Mostowej.
W 2000 roku ZPS był rozrzucony aż w sześciu różnych częściach miasta. Oczywiście, to nie jedyne zmiany, jakich dokonano w celu udzielania pomocy pacjentom na jak najwyższym poziomie. Czas na szybką retrospekcję.
Oni stoją za powstaniem ZPS
Co zrobić, żeby ratować zdrowie jeszcze większej liczby mieszkańców Tarnowa i okolic? Taka myśl zaprzątała głowę Jerzego Marciniaka, ówczesnego dyrektora Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklika i późniejszy prezes tarnowskich Azotów. Jerzy Marciniak musiał zmierzyć się także z innym problemem, czyli zagrożeniem upadłością szpitala. Wydzielenie Zespołu Przychodni Specjalistycznych ze struktur placówki miało być ważną receptą na uzdrowienie szpitala i poszerzenie oferty medycznej w mieście. Ideą skutecznie zaszczepiono Romana Ciepielę, wtedy wiceprezydenta odpowiedzialnego za służbę zdrowia w Tarnowie. Radni zaakceptowali pomysł, 12 czerwca 2000 r. ZPS wpisano do rejestru samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, a nową placówkę powierzono lek. med. Arturowi Asztabskiemu, który do dziś kieruje ZPS-em.
Gdy dwa znaczy więcej niż sześć
Początki były trudne i mało komfortowe zarówno dla pacjentów, jak i personelu ZPS. Rozsiane w sześciu lokalizacjach (przy ulicach: Skłodowskiej-Curie, Mościckiego, Brodzińskiego, Chyszowskiej, Granicznej, Starodąbrowskiej) przychodnie utrudniały sprawną logistykę. W 2003 roku nastąpił kolejny ważny moment, mianowicie przejęcie budynku przy ul. Mostowej 6, gdzie stopniowo przenoszono kolejne poradnie, ośrodki etc. Obecnie w budynkach usytuowanych przy Mostowej znajdują się m.in.: oddział psychiatryczny ogólny, ośrodek rehabilitacji dziennej, poradnia zdrowia psychicznego, zespół specjalistycznych poradni dziecięcych oraz kriokomora ogólnoustrojowa, którą oficjalnie otwarto w 2010 roku, na 10-lecie działalności ZPS. Kilkuminutowe przebywanie w temperaturze wynoszącej od minus 100 do minus 160 stopni Celsjusza znalazło wielu entuzjastów.
– Od otwarcia kriokomory skorzystały z niej 2432 osoby. Wielu pacjentów systematycznie korzysta z tej formy terapii. U ponad 170 osób wykonano od 40 do 100 zabiegów – mówi Ewelina Wijas z Sekcji ds. Organizacji, Nadzoru i Rozliczeń Usług Medycznych w ZPS.
Z dobrodziejstw krioterapii korzystają wyczynowi sportowcy, w tym żużlowcy Unii Tarnów oraz piłkarze Termaliki Bruk-Bet Nieciecza.
Takie rzeczy, to tylko w ZPS
Wspomniana komora kriogeniczna, to rzecz unikatowa w skali Tarnowa. Co istotne, ZPS w ofercie medycznej posiada więcej poradni czy pracowni, których nikt inny w mieście (a często także w promieniu kilkudziesięciu kilometrów) nie ma, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentów. Już ponad 14 tysięcy osób sprawdziło gęstość kości, wykonując badanie densytometryczne, który pomaga w diagnozowaniu osteoporozy.
Natomiast tylko w ubiegłym roku wykonano ponad 200 zabiegów stomatologicznych w znieczuleniu ogólnym dla pacjentów z orzeczoną niepełnosprawnością. Z tej formy leczenia zębów korzystają komercyjnie osoby, które np. odczuwają paniczny strach przed dentystami.
Jedynie w ZPS-ie istnieje możliwość leczenia finansowanego przez NFZ w poradni gastroenterologicznej czy poradni kardiologicznej dzieci. Unikalny jest również oddział dzienny psychiatryczny ogólny oraz aparat do elektromiografii (EMG – służy w rozpoznawaniu chorób mięśni i nerwów obwodowych).
Na koniec warto wspomnieć, że w 2015 roku ZPS zyska jeszcze jedną lokalizację. Od ostatnich dni maja, cyklicznie co miesiąc w Gemini Park Tarnów będzie stacjonować stoisko ZPS, w którym lekarze i pielęgniarki będą przeprowadzać badania oraz udzielać specjalistycznych porad. Za darmo, ponieważ ZPS na jubileusz przygotował kampanię ph. „Rok prezentów dla naszych pacjentów”.
Zatrudnieni w ZPS
2000 rok
Liczba zatrudnionych: 322
Kobiety: 242
Mężczyźni: 80
Z wyższym wykształceniem: 158
Ze średnim: 160
Z zawodowym: 4
Wiekowy przedział 20-30 lat: 39
Wiekowy przedział 31-40 lat: 141
Wiekowy przedział 41-50 lat: 105
Powyżej 50 lat: 37
2015 rok
Liczba zatrudnionych: 356, w tym etaty: 241, kontrakty 87, zlecenia 28
Kobiety: 276
Mężczyźni: 80
Z wyższym wykształceniem: 236
Ze średnim: 100
Z zawodowym: 20
Wiekowy przedział 20-30 lat: 48
Wiekowy przedział 31-40 lat: 50
Wiekowy przedział 41-50 lat: 114
Powyżej 50 lat: 144
Laury ZPS
– Wyróżnienie w konkursie OSOZ 2006 Lider Medycyny, za realizację innowacyjnego projektu informatyzacji, podnoszącego sprawność procesów organizacyjnych, jakość obsługi pacjenta oraz świadczonych usług.
– Uzyskanie honorowego tytułu ,,Przychodni Roku 2007”, gdzie wyboru dokonywali sami pacjenci.
– I miejsce w konkursie ,,Pracodawca Organizator Pracy Bezpiecznej” w grupie dużych zakładów pracy województwa małopolskiego przyznany w 2008 roku przez Państwową Inspekcję Pracy w Krakowie.
– Gepard Biznesu 2009 przyznany przez redakcję magazynu przedsiębiorców „Europejska Firma” za dynamiczny rozwój.
– Gazela Biznesu 2010 przyznana przez dziennik „Puls Biznesu” w XI Edycji Rankingu najbardziej Dynamicznych Małych i Średnich Firm.
– Gepard Biznesu 2010 przyznany przez redakcję magazynu przedsiębiorców „Europejska Firma” w V edycji konkursu Gepard Biznesu za dynamiczny rozwój.
– Gepard Biznesu 2012 przyznany przez redakcję magazynu przedsiębiorców „Europejska Firma” za dynamiczny rozwój.
– „Laur Pacjenta 2013″ w kategorii placówka medyczna.
– Gazela Biznesu 2013 przyznana przez dziennik „Puls Biznesu” w XIV Edycji Rankingu najbardziej Dynamicznych Małych i Średnich Firm.
– Oprócz tego ZPS może się pochwalić dostosowywaniem działalności do międzynarodowych standardów jakościowych, co potwierdza certyfikat systemu zarządzania jakości ISO 9001: 2000 (od 2008 roku). W placówce wdrożono także certyfikat Zarządzania Środowiskowego ISO 14001:2004, potwierdzający prowadzenie działalności zgodnie z procedurami wspierającymi ochronę środowiska i zrównoważonego rozwoju (od 2014 r.).