Zespół Przychodni Specjalistycznych SP ZOZ w Tarnowie.

Istotne wsparcie dla skutecznego leczenia

Już w najbliższą sobotę odbędzie się Dzień Otwarty Przychodni Rehabilitacyjnej przy ul. Mostowej 6 w Tarnowie. Lekarz med. Jacek Kawecki, kierownik oddziału leczenia jednego dnia ZPS w Tarnowie tłumaczy, czemu warto skorzystać z darmowej profilaktyki i sprzętu, którego w Tarnowie nikt inny nie ma.

Jacek Kawecki

Lek. med. Jacek Kawecki

Dlaczego warto sprawdzić napięcie mięśni?

 

Cały wic polega na tym, że musimy mieć postawioną bardzo dokładną i precyzyjną diagnozę, aby zastosować skuteczne leczenie. Jednym z elementów jest określenie prawidłowej postawy ciała i rozłożenia siły mięśniowej zarówno wtedy, gdy człowiek się nie porusza, jak i podczas zwykłego ruchu. Sprzęt wskazuje nieprawidłowości i określa, która grupa mięśniowa w danym momencie nieprawidłowo pracuje. Dokładne rozpoznanie umożliwia efektywne leczenie.

 

Kto w szczególności powinien skorzystać z badania?

 

Badania przynoszą korzyści dla każdego, niezależnie od wieku. Zaburzenia postawy występują już u dzieci, więc jest to problem dotykający nie tylko osób starszych. Obecnie dzieci są mało aktywne, najczęściej czas wolny spędzają przed komputerem. W związku z czym zaburzenia prawidłowego ruchu, budowy kośćca, rozłożenia mięśni stanowią bardzo poważny problem, który z wiekiem nasila się i przybywa młodych osób z licznymi zaburzeniami. Wczesna diagnostyka jest ważna dla dzieci szkolnych, jak i tych uprawiających sport. Im szybciej stwierdzimy płaskostopie, skrzywienie kręgosłupa czy nieprawidłowe poruszanie się, tym większe są szanse na wyeliminowanie wad. U nieleczonej osoby dorosłej zmiany są utrwalone.

 

Właśnie, co z dorosłymi? Powinni się przebadać?

Badanie nie tylko ułatwia lekarzom bardziej precyzyjną diagnozę, ale i pomaga w ustaleniu postępowania rehabilitacyjnego. W trakcie procesu leczniczo-rehabilitacyjnego bardzo istotne jest również to, żeby kontrolować i monitorować efektywność badania. Dzięki tej maszynie można systematycznie sprawdzać, czy podjęte działania skutkują poprawą stanu zdrowia pacjenta i reagować, gdy tak nie jest.

 

Jak wygląda badanie?

 

Badanie jest całkowicie nieinwazyjne. Nie ma ograniczeń i przeciwwskazań. Pacjent staje na platformie, a maszyn sprawdza napięcie statyczne grup mięśniowych. Na drugim rodzaju urządzenia, badany porusza się po bieżni monitorującej poszczególne kroki i nacisk na podłoże. Na interesujące nas miejsca przyczepiamy elektrody, które zbierają ruch i napięcie mięśniowe. Komputer analizuje dane i daje nam cenny obraz. Badanie statyki trwa ok. 1-2 minut. Z kolei czas trwania badania dotyczącego czynnego ruchu, w zależności od programu i wydolności pacjenta wynosi od 10 do 30 minut.