Prawie 90 osób przebadanych na alergie
Statystyki jasno pokazują, jak ważne w Tarnowie i okolicy są akcje związane z profilaktyką alergii. Aż 88 osób skorzystało z okazji i wzięło udział w przedsięwzięciu pod hasłem „Kicham na alergie”. W ramach inicjatywy firmy Euroimmun realizowanej w punktach pobrań Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie (i Mościckiego Centrum Medycznego), w dniach 10-31 maja istniała możliwość skorzystania z badań alergicznych z krwi w promocyjnej cenie. W efekcie u części z przebadanych osób stwierdzono konieczność dalszych konsultacji u alergologów z powodu alarmujących wyników.
Choroby alergiczne w ostatnim półwieczu okrzyknięto mianem chorób cywilizacyjnych. Najbliższe miesiące będą trudnymi dla alergików. – W czerwcu i lipcu trwa okres pylenia traw, natomiast w sierpniu i wrześniu dominują pyłki bylicy. Całoroczne objawy alergii mogą natomiast wywoływać zarodniki grzybów pleśniowych, z nasileniem w okresie jesiennym, a także alergeny wewnątrzdomowe, jak roztocze kurzu domowego, karaluchy, zwierzęta domowe – wylicza lek. med. Dorota Sak-Rusek, specjalista alergologii i pediatrii z Poradni Alergologicznej Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie.
Podczas akcji „Kicham na alergie” do wyboru były trzy profile – pediatryczny, wziewny i pokarmowy. Ponad połowa pacjentów wybrała profil pediatryczny, obejmujący 27 alergenów, w tym m.in.: trawy i drzewa, roztocza, pleśń, jaja i ryby czy owoce, a także warzywa. Leczenie chorób alergicznych obejmuje unikanie ekspozycji na alergeny, czyli np. wyjazd nad morze w okresie pylenia traw, unikanie uczulającego pokarmu; postępowanie farmakologiczne oraz immunoterapię swoistą- SIT.