Zespół Przychodni Specjalistycznych SP ZOZ w Tarnowie.

ZPS MROZI AZOTEM

Zespół Przychodni Specjalistycznych wzbogacił się o nowy aparat przenośny do wykonywania zabiegów krioterapii miejscowej. Nowoczesny sprzęt trafił do ZPS dzięki… losowaniu, jakie odbyło się podczas konferencji szkoleniowo-naukowej we Wrocławiu w czerwcu br. – Jestem bardzo zadowolony, bowiem z jednej strony  poszerzyliśmy wiedzę z zakresu krioterapii, poznaliśmy nowe zastosowania tego sposobu leczenia, z drugiej wylosowałem świetnej jakości sprzęt leczniczy wart 20 tysięcy złotych – mówi fizjoterapeuta  Grzegorz Pietrucha, właściciel szczęśliwego losu.

Stymulator medyczny typu CRIOVITA  służy do tzw. zabiegów kriostymulacji miejscowej. Polegają one na miejscowym schładzaniu powierzchni ciała strumieniem ciekłego azotu o temperaturze około -160 stopni Celsjusza.  Zabieg trwa 3minuty.

 

Podstawowe wskazania  do krioterapii miejscowej to: urazy tkanek miękkich i stawów (stłuczenia, zwichnięcia, skręcenia, naderwanie mięśni, uszkodzenia ścięgien), choroby zwyrodnieniowe stawów, choroby reumatoidalne stawów, choroby zapalne stawów o podłożu metabolicznym (dna moczanowa), zmiany przeciążeniowe stawów i mięśni, schorzenia układu nerwowego (zespoły korzeniowe, niedowłady, przykurcze spastyczne), zespoły bólowe kręgosłupa. – Oczywiście to tylko niektóre ze schorzeń, pełna lista jest długa, a ostateczne i szczegółowe wskazania ustala lekarz specjalista – mówi Grzegorz Pietrucha.

 

Krioterapia, obejmująca zarówno zabiegi miejscowe, jak i pobyt w kriokomorze ogólnoustrojowej, zyskuje coraz większą popularność. To dziedzina fizjoterapii rozwijająca się wyjątkowo prężnie. W Europie, to właśnie w Polsce jest najwięcej kriokomór.

 

Warto dodać, że leczenie zimnem, oprócz zastosowań medycznych, świetnie sprawdza się w kosmetologii oraz podnoszeniu wydolności organizmu, co istotne jest na przykład w przygotowywaniu się sportowców do zawodów, a tym samym do osiągania przez nich lepszych wyników.

 

Z  zabiegów krioterapii w ZPS można korzystać bezpłatnie mając skierowanie od lekarza specjalisty w ramach kontraktu z NFZ, bądź odpłatnie.  Koszt jednego zabiegu krioterapii miejscowej to 6 zł, natomiast ogólnoustrojowej w kriokomorze 35 zł.