AKTUALNOŚCI


27 kwietnia 2018 Aktualności

Uprzejmie informujemy, że 1 i 3 maja (dni ustawowo wolne od pracy) Przychodnia ZPS przy Marii Skłodowskiej-Curie 1 w Tarnowie będzie zamknięta. Osoby potrzebujące w tych dniach pomocy lekarskiej powinny jej szukać w szpitalach, które przyjmują pacjentów w ramach całodobowej i świątecznej opieki zdrowotnej.

W pozostałe dni długiego weekendu czyli 30 kwietnia oraz 2 i 4 maja pracujemy normalnie.



19 kwietnia 2018 Aktualności

Długotrwała pozycja siedząca, brak ruchu, nadwaga, leki hormonalne, a nawet palenie papierosów czy noszenie szpilek. Takim stylem życia możemy szybko zapracować na żylaki.

Po 45. roku życia już co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna myślą o tym, jak się pozbyć żylaków. I nie chodzi tylko o to, że widoczne żyły szpecą nogi. – Nieleczone mogą zagrozić naszemu życiu – przestrzega chirurg naczyniowy, dr Wacław Kisiel z Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie.

Jak podkreśla specjalista, musimy robić wszystko, by się ich ustrzec, a gdy się pojawią – fachowo usunąć. Częstym błędem jest smarowanie żył różnymi maściami.

Podstawową metodą leczenia żylaków jest kompresoterapia czyli stosowanie opasek lub pończoch uciskowych. W niektórych przypadkach pacjenci kierowani są na zabieg chirurgiczny usuwania chorych żył.

Żylaki to nie jest tylko problem estetyczny…

Żylaki są objawem przewlekłej niewydolności żylnej. W Polsce ta choroba dotyka już 51 % kobiet i 30% mężczyzn – zwraca uwagę dr Kisiel.

Jakie objawy świadczą o chorobie?

Nogi bolą, puchną. Szczególnie powinny nas zaniepokoić obrzęki pod koniec dnia. Jeżeli choroba jest zaawansowana to zmianie ulega także skóra podudzi, najczęściej robi się brunatna, a najwyższym – szóstym stopniem niewydolności żylnej są owrzodzenia – tłumaczy specjalista.

Do jakich powikłań mogą prowadzić nieleczone żylaki?

Najczęstszym problemem jest owrzodzenie. Zdarza się, że jest rozlegle i zajmuje głębokie tkanki, uszkadza mięśnie i dochodzi do kości. W takich sytuacjach czasami konieczna jest amputacja kończyny. Groźnym powikłaniem są także krwotoki, niekiedy obfite. One mogą prowadzić nawet do śmierci – przestrzega chirurg.

Co szkodzi naszym żyłom?

Żylaki to choroba, którą najczęściej dostajemy w spadku po rodzicach, ale też często sami na nią zapracowujemy poprzez brak ruchu, chodzenie w szpilkach, palenie papierosów – wylicza dr Wacław Kisiel.

Dlaczego od chodzenia w szpilkach robią się żylaki?

Ponieważ to jest chodzenie w sposób wymuszony. Chodząc na palcach nie używa się tłoczni mięśniowej łydki i krótko mówiąc, nie ma tego mechanizmu fizjologicznego opróżniania żył powierzchownych i głębokich z kończyn dolnych – tłumaczy chirurg.

Osoby zmagające się z żylakami mogą skorzystać z nowoczesnych zabiegów komercyjnych w Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie. Pacjenci są leczeni termoablacją radiową. Zabieg charakteryzuje wysoka skuteczność i błyskawiczny powrót do normalnego trybu życia i pracy.

Zabieg trwa od 1 do 3 godzin, następnie chory wraca do domu. Leczenie wykonujemy pod warunkiem, że pacjent ma możliwość bycia obserwowanym w domu przez kogoś z domowników przez dobę po zabiegu. Podczas zabiegu używamy stosunkowo dużą ilość płynu do znieczulania miejscowego. Chory ma bardzo długo znieczuloną nogę, odczuwa komfort, ale ciągłe uwalnianie leku z tkanek czasami może być niebezpieczne – tłumaczy lek. Wacław Kisiel.

Dzięki termoablacji radiowej, pacjent nie jest wyłączony z pracy przez kilkadziesiąt dni, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych metod usuwania żylaków. Osoby pracujące np. za biurkiem wracają do życia zawodowego niekiedy nawet w ciągu kilkunastu godzin.

Na czym polega termoablacja radiowa?

Przede wszystkim nie usuwamy żył wyrywając je, jak to ma miejsce w tradycyjnej metodzie leczenia żylaków, lecz je zamykamy i zostawiamy w nodze. Najpierw dokonujemy małego nacięcia, przez które wprowadzamy cewnik. Następnie dochodzimy do miejsca gdzie zaczyna się niewydolność żyły. Znieczulamy miejscowo na całym zepsutym odcinku żyłę. Dociskając głowicą ultrasonograficzną, rozgrzany do 120 stopni Celsjusza cewnik i przesuwając nim w głównym pniu niewydolnego naczynia niszczymy ścianę, pozostawiając w ciele nieczynną żyłę – tłumaczy lek. Wacław Kisiel. Mniejsze, kręte żylaki leżące pod skórą, gdzie nie możemy użyć termoablacji, usuwamy z mikrocięć, a jeżeli chory nie chce mieć blizn w kolejnym etapie zamykamy pianą (skleroterapia). W efekcie pacjent doznając mniejszego urazu operacyjnego odczuwa mniejszą bolesność, przy lepszych walorach estetycznych. Co istotne, skuteczność tej metody jest niemal 100-procentowa – dodaje specjalista

Jeżeli chcesz pozbyć się żylaków umów się na wizytę w Zespole Przychodni Specjalistycznych:

14 63 10 274 (wizyty prywatne)



12 kwietnia 2018 Aktualności

Przychodnia otrzymała dyplom uznania za uczestnictwo w II edycji ogólnopolskiej akcji „Polscy okuliści kontra jaskra”. To wyróżnienie od Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Prezes Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie, Jarosław Kolendo podkreśla, że zapobieganie chorobom czyli profilaktyka to priorytet w służbie zdrowia.

– Badania profilaktyczne, oprócz leczenia są dla nas najważniejszą formą działalności. Dlatego cieszymy się z każdej formy uznania zarówno przez instytucje jak i pacjentów. Wiemy, że nie zawsze uda się nam zorganizować te akcje w takim wymiarze aby każdy chętny mógł wziąć w nich udział. Natomiast akcje te mają zwrócić uwagę jak ważne są badania profilaktyczne. W chwili obecnej choroby wykryte we wczesnym stadium są całkowicie uleczalne lub udaję się zatrzymać dalszy postęp choroby. Dlatego zachęcam do badań profilaktycznych zarówno w ramach akcji jak i na własną rękę – mówi prezes Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie, Jarosław Kolendo.

Z okazji “Światowego Tygodnia Jaskry” w ponad 60 placówkach w 38 miastach Polski można było bezpłatnie i bez skierowania zbadać wzrok w kierunku wykrycia tej choroby. Takie badania były także w Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie.

Specjaliści szacują, że do 2020 roku ponad 11 mln osób utraci wzrok z powodu jaskry. W Polsce choroba dotyczy już ok. 750 tys. osób. Blisko połowa z nich nadal nie została zdiagnozowana i nie zdaje sobie sprawy, że grozi jej ślepota.

Posłuchaj Jarosława Kolendo:

 

Jeżeli chcesz być spokojny o swoje oczy w każdej chwili możesz zapisać się do naszych specjalistów z Poradni Okulistycznej. Tu znajdziesz szczegóły:

Poradnia Okulistyczna

 



Bóle kręgosłupa są plagą XXI wieku. Już nawet 90 procent dorosłych uskarża się na różnego rodzaju bóle pleców. Czasem towarzyszą one niezależnym od nas schorzeniom kręgosłupa, ale często fundujemy je sobie na własne życzenie, za dużo siedzimy, mało się ruszamy, dźwigamy ciężkie torby i chodzimy na wysokich obcasach.

W Zespole Przychodni Specjalistycznych ruszają specjalne ćwiczenia na zdrowy kręgosłup. Zajęcia poprowadzi Monika Banek, doświadczona instruktorka różnych form ruchowych

Jest sprawą oczywistą, iż zdrowy kręgosłup to fundament prawidłowego funkcjonowania organizmu. Myśl ta nabiera szczególnego znaczenia obecnie, kiedy różne udogodnienia cywilizacyjne oferują nam życie wygodne, leniwe i przez to pozbawione niezbędnej dawki aktywności ruchowej – mówi Monika Banek.
Żeby przeciwstawić się temu zgubnemu trendowi, warto podjąć jakieś systematyczne formy ćwiczeń. Jedną z nich, bardzo skuteczną, a zarazem należącą do najbezpieczniejszych (co istotne zwłaszcza dla seniorów), jest stosowany na całym świecie system Pilates. Umiejętnie łączy on osiągnięcia myśli Wschodu i Zachodu, często nazywany jest „medytacją w ruchu” i traktowany jako uzupełnienie w rehabilitacji po przebytych chorobach i urazach – dodaje instruktorka.

Zajęcia odbywać się będą przy ul. Mostowej 6

Zapraszamy w każdy wtorek o godz. 19.00

Monika Banek specjalizuje się w systemie Pilates, zwłaszcza w zakresie treningu zdrowy kręgosłup, jogilates oraz zajęcia dla seniorów.

Szkolenia oraz uzyskane uprawnienia:

  • Nauczyciel dyplomowany Pilates w renomowanej Szkole Open Mind Pilates. Dyplom OM Matwork Pilates (Szczecin 2014 r.)
  • Instruktor rekreacji ruchowej z uprawnieniami państwowymi wydanymi przez Ministra Edukacji Narodowej i Sportu oraz przez Ministra Sportu i Turystyki, o specjalnościach:
    – fitness-ćwiczenia psychofizyczne/nowoczesna joga (2003 r.)
    – nowoczesne formy gimnastyki (2004 r.)
    – kinezygerontoprofilaktyka (2007 r.)
  • Szkolenie uzupełniające w zakresie trendów fitness w ćwiczeniach dla osób starszych (Zakopane, 2008 r.)

Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie
Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1
ul. Mostowa 6
33-100 Tarnów

NIP: 8733250820
REGON: 851800010
BDO 000034332

KRS: 0000450920, Sąd Rejonowy dla Krakowa – Śródmieścia w Krakowie
XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy: 22 102 000 zł (w całości opłacony)

2017 © - Zespół Przychodni Specjalistycznych Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Satis.net.pl

Czytanie treści Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support