AKTUALNOŚCI


20 stycznia 2020 Aktualności

Wysoka zawartość pyłów w powietrzu działa negatywnie nie tylko na nasze płuca, ma także zdecydowanie negatywny wpływ na zdrowie oczu. Powoduje podrażnienie oczu objawiające się przekrwieniem, pieczeniem, łzawieniem i ropieniem oczu, a także światłowstrętem. To z kolei znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, a z czasem może prowadzić do przewlekłego zapalenia spojówek.

Rozmawiamy z lek. Ireną Rajtar z Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie.

Dlaczego oczy są szczególnie wrażliwe na smog?

Spojówki są bardzo delikatne i tam łatwo dostają się substancje toksyczne. Tymczasem wiele osób ciągle nie dowierza, że jego problemy z oczami biorą się ze smogu. Łatwiej jest nam przekonać alergika, że ma alergię na pyłki, kwiatów czy drzew, wtedy kiedy ma katar i łzawienie czy pieczenie oczu. Natomiast jeśli chodzi o smog to jakoś nie bardzo to dociera do świadomości, a to jest dokładnie ta sama droga. Spojówki w naszych oczach tak jak śluzówka nosa to są błony śluzowe, które są bardziej ukrwione, unaczynione i wchłanianie tych substancji toksycznych jest o wiele większe niż przez skórę. Więc rzadziej będziemy mieć alergię skórną niż właśnie zapalenie spojówek, swędzenie oczu. Pyły sprawiają też, że możemy odczuwać suchość i pieczenie oczu, ich większe przekrwienie i łzawienie, a nawet ropienie brzegów powiek czy światłowstręt. No i niestety dużo tych przypadków mamy.

Czy zanieczyszczone powietrze może doprowadzić do uszkodzenia wzroku?

Jeżeli nie jest to permanentne, przewlekłe to nie, ale jeżeli dojdzie do zainfekowania możemy mieć poważniejszy problem. Zależy też z jakimi substancjami w danym regionie mamy do czynienia, ale coraz częściej zdarzają się u pacjentów infekcje aż do ropnego zapalenia rogówki, ropnych zapaleń spojówek, które wynikają z działania drażniącego tych substancji w powietrzu. Najbardziej szkodliwy dla narządu wzroku składnik smogu to pył PM10. Powoduje on zaburzenia filmu łzowego i wysuszanie powierzchni gałki ocznej oraz zapalenie spojówek. To właśnie dlatego w okresie jesienno-zimowym tak wiele osób boryka się z tzw. zespołem suchego oka, tymczasem oko niedostatecznie nawilżone i stale narażone na działanie szkodliwych substancji jest bardziej podatne na podrażnienie.

Jak w takim razie chronić oczy przed smogiem?

Nośmy okulary, nawet zerówki jeżeli nie mamy wady wzroku. Nie wstydźmy się
okularów, przecież w tej chwili mamy taki wybór okularów, są takie piękne kolorowe, dodają urody, ozdabiają twarz.

No tak, ale zwykle okulary nie są zamknięte z każdej strony jak gogle. Chronią tylko z przodu…

Oczywiście gogle byłyby najlepsze i coraz częściej widzę takie u młodych, ale nawet takie zwykle okulary zabezpieczają nas przed tym pierwszym uderzeniem substancji toksycznych,
które dostają się do naszego oka z wiatrem. Mamy też piękne przeciwsłoneczne okulary – wielkie, dobrze że wróciła moda na duże okulary. Rowerzyści też powinni zawsze mieć
okulary. Mamy w czym wybierać i naprawdę możemy te nasze oczy skutecznie chronić.

Powinniśmy przemywać oczy po powrocie do domu?

Jak najbardziej. W aptece jest dostępna sól fizjologiczna w ampułkach, po 5 czy 10 mililitrów. Ona jest bardzo tania, warto mieć taki zapas soli fizjologicznej w lodówce. Wtedy po przyjściu do domu możemy sobie przepłukać te oczy, nawet jak nosimy soczewki to sól fizjologiczną można wkropić do oczu.

Robimy to profilaktycznie czy dopiero wtedy kiedy widzimy zaczerwienione spojówki?

Profilaktycznie. Przychodzimy do domu i od razu przemywamy te spojówki, to najłatwiejszy sposób chronienia oczu. Pamiętajmy, że bardzo ważną kwestią jest higiena narządu wzroku. Po wejściu do pracy, domu czy szkoły należy umyć również dokładnie twarz i dłonie. Jeżeli stan powietrza jest zły, dobrze jest także ograniczyć wychodzenie z budynków. Warto też zainwestować z nawilżacz powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy i pić dużo wody, aby wspomóc produkcję naturalnego filmu łzowego, który chroni nasze oczy. Jeżeli dużo pracujemy przy komputerze to możemy stosować również krople nawilżające.



18 stycznia 2020 Aktualności

Ruszamy z kolejnymi badaniami profilaktycznymi z okazji jubileuszu 20-lecia ZPS. W ramach akcji „Prosta sprawa”, raz w miesiącu w sobotę lekarz ortopeda i prezes Zespołu Przychodni Specjalistycznych Jarosław Kolendo będzie badał dziecięce kręgosłupy (bezpłatnie i bez skierowania!).

Już ponad 80 procent dzieci ma wady postawy. Lekceważone mogą doprowadzić do kalectwa.

Profilaktyka to priorytet w dbałości o zdrowie i już na samym początku kiedy zostałem prezesem ZPS uznałem, że taki będzie główny cel mojej działalności w tej przychodni. Lepiej dmuchać na zimne niż później narzekać, że gdzieś strzyka, trzeszczy i boli. Bóle pleców dokuczają coraz większej liczbie osób, stają się plagą współczesnych społeczeństw. Czasem są wynikiem poważnych schorzeń, ale najczęściej powstają z powodu zaniedbań. Siedzący tryb życia, zbyt mała ilość ruchu, nieodpowiednie noszenie teczki z książkami, niedostosowanie ławki szkolnej do warunków fizycznych, to są czynniki środowiskowe, które teoretycznie możemy wyeliminować już na wczesnym etapie rozwoju dziecka. Brak odpowiedniej profilaktyki może mieć tragiczne konsekwencje w przyszłości – tłumaczy Jarosław Kolendo.

Akcja „Prosta sprawa” rusza od lutego.

Na najmłodszych czekać będą także ciekawe gadżety.

Żeby przyjść na badanie nie trzeba mieć skierowania. Wystarczy wcześniej się zapisać.

O szczegółach będziemy Was na bieżąco informować. Śledźcie na bieżąco nasz Facebook.



16 stycznia 2020 Aktualności

Oddział Chirurgiczny znajduje się na parterze w budynku przy M. Skłodowskiej-Curie w Tarnowie. Nowoczesna sala operacyjna, aparatura o najwyższym standardzie, wysoko wykwalifikowana i doświadczona kadra gwarantują bezpieczny i komfortowy pobyt na naszym Oddziale. 

O tym jak funkcjonuje Chirurgia w ZPS po przywróceniu refundowanych zabiegów, kto i z jakich zabiegów może skorzystać, rozmawiamy z kierownikiem Oddziału, lek. Andrzejem Martyną.

Czy refundowane zabiegi cieszą się dużym zainteresowaniem?

Dzięki kontraktowi z NFZ w Oddziale Chirurgicznym można wykonywać zabiegi , które są bezpłatne dla pacjenta. Zabiegi te cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony pacjentów. Obecnie wpisujemy pacjentów do kolejki oczekujących na początek marca 2020. W grudniu, czyli w pierwszym miesiącu po przywróceniu refundowanych zabiegów wykonany został cały kontrakt, czyli kilkadziesiąt zabiegów. Przeważały przepukliny powłok brzusznych, usuwanie zmian z przeszczepem skóry, żylaki kończyn dolnych, zespół cieśni nadgarstka, artroskopia stawu kolanowego.

Jak działa Oddział Chirurgiczny?

W Oddziale wykonywane są zabiegi refundowane przez NFZ oraz zabiegi komercyjne, czyli płatne przez pacjenta.

Jak wyposażony jest Oddział?

ZPS posiada bardzo nowoczesną, dobrze wyposażoną salę operacyjną. Mamy cały niezbędny sprzęt jaki był wymagany przez NFZ przy podpisywaniu kontraktu. Posiadamy wysokiej klasy aparat do znieczulenia i nowoczesny tor wizyjny, niezbędny do bezpiecznego przeprowadzania zabiegów artroskopowych.

Czy pacjent może czuć się bezpiecznie?

Bezpieczeństwo pacjenta na Oddziale gwarantuje dobrze wyszkolony zespół lekarzy, pielęgniarek posiadający wieloletnie doświadczenie w zawodzie.

Jakie zabiegi wykonywane są w ZPS?

W Oddziale Chirurgicznym wykonywane są zabiegi chirurgiczne i ortopedyczne, tj. artroskopia stawu kolanowego, zespół cieśni nadgarstka, choroba Dupuytrena, palce zatrzaskujące, przepukliny powłok brzusznych, żylaki kończyn dolnych, usuwanie zamian skórnych z przeszczepem, lub plastyką skóry, usuwanie zmian tkanki podskórnej. Oprócz tego w Oddziale wykonywane są komercyjnie zabiegi laryngologiczne (plastyka przegrody nosa, usuwanie polipów nosa, migdałków), nowoczesne metody usuwania żylaków kończyn dolnych, zabiegi chirurgiczne i ortopedyczne.

Jak wygląda pobyt na Oddziale Chirurgicznym?

Pacjent zgłasza się do nas w wyznaczonym terminie. Po przyjęciu w Izbie Przyjęć jest kierowany do Oddziału. Po przygotowaniu w Oddziale zostaje przekazany na Blok Operacyjny, gdzie wykonywany jest zabieg. W zależności od rodzaju znieczulenia, pacjent po znieczuleniu ogólnym przebywa na sali wybudzeniowej, gdzie jest pod nadzorem pielęgniarki anestezjologicznej lub wraca na Oddział po znieczuleniu miejscowym. Po niezbędnej obserwacji w Oddziale, gdy dalszy pobyt nie jest konieczny, pacjent zostaje wypisany do domu. Jeżeli jednak zajdzie taka potrzeba, pacjent może zostać u nas nawet kilka dni, bo to już nie jest taka typowa chirurgia jednego dnia, tylko chirurgia ogólna – zabiegi planowe.

Jakie są zalety Oddziału Chirurgii w przychodni?

To przede wszystkim krótki czas oczekiwania na zabieg, krótki okres pobytu w Oddziale, sympatyczna atmosfera i profesjonalna obsługa pacjenta.

Kto może skorzystać z refundowanych zabiegów?

Każda osoba ubezpieczona przez NFZ i zakwalifikowana do zabiegu.

Co musi zrobić pacjent, który chce mieć wykonany zabieg w ZPS?

Po otrzymaniu skierowania na zabieg pacjent zgłasza się do Izby Przyjęć, gdzie wpisywany jest do kolejki oczekujących. Ma tam wyznaczony termin na planowany zabieg, otrzymuje skierowanie na badania, które są potrzebne do bezpiecznego wykonania zabiegu. Otrzymuje również broszurę informacyjną dotyczącą pobytu na Oddziale, znieczulenia oraz samego zabiegu.

Oddział Leczenia Jednego Dnia

 



10 stycznia 2020 Aktualności

Mamy przyjemność poinformować, że do grona naszych specjalistów dołączyła Beata Maciejowska, która będzie prowadzić zajęcia rewalidacyjne z dziećmi.

Beata Maciejowska jest magistrem pedagogiki rewalidacyjnej o specjalizacji surdopedagog (pomoc osobom głuchym i niedosłyszącym), z uprawnieniami oligofrenopedagoga (praca z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie).

Zajęcia rewalidacyjne skierowane są do osób niepełnosprawnych, zarówno fizycznie, jak i intelektualnie. Mogą z nich korzystać dzieci niepełnosprawne ruchowo, mające problemy ze wzrokiem, słuchem, oraz takie które mają stwierdzone całościowe zaburzenia rozwoju. Pomoc ta skierowana jest również do osób niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym lub głębokim.

Pedagog udziela także cennych wskazówek zatroskanym rodzicom, którzy dostali sygnał od lekarza pediatry, bądź wychowawcy w przedszkolu, o oznakach nieharmonijnego rozwoju swojego dziecka.

Beata Maciejowska przyjmuje w naszej przychodni przy ulicy Mostowej 6, w ramach usług komercyjnych.

Bliższe informacje pod nr 14 631 02 74.



4 stycznia 2020 Aktualności

Rok 2020 to wielki jubileusz naszej przychodni! ZPS świętuje 20-lecie istnienia! Z tej okazji przygotowaliśmy mnóstwo niespodzianek.

Mając na uwadze przede wszystkim zdrowie naszych pacjentów zaplanowaliśmy w ciągu całego roku szereg akcji profilaktycznych pod hasłem „20 lat ZPS – czas na przegląd”, skierowanych zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych.

To święto nie tylko pracowników, ale także mieszkańców, którzy dzięki specjalistom naszej przychodni mogą czuć się bezpiecznie pod względem opieki zdrowotnej, dlatego chcemy świętować razem z nimi – mówi prezes Zespołu Przychodni Specjalistycznych, Jarosław Kolendo.

Pierwszym akcentem jest Badanie na Przywitanie, czyli akcja dedykowana styczniowym noworodkom.

W następnych miesiącach będą kolejne akcje bezpłatnych badań profilaktycznych dla wszystkich grup wiekowych.

Mieszkańców regionu zaprosimy też na wyjątkową iluminację budynku ZPS przy ul. M. Skłodowskiej-Curie. Przedsmak tego wydarzenia na załączonym zdjęciu (foto: Paweł Topolski)👇Już nie możemy się doczekać🙂

Będą też inne ciekawe wydarzenia i niespodzianki. Śledźcie na bieżąco nasz facebook🙂



2 stycznia 2020 Aktualności

Przypominamy, że od 8 stycznia 2020 r. wejdzie w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej.

Pacjent będzie mógł otrzymać SMS-em czterocyfrowy kod, który przedstawi w aptece wraz z numerem PESEL. Będzie mógł także poprosić lekarza o przesłanie e-recepty mailem.

Co powinien zrobić pacjent?

Aby móc skorzystać z jednej z tych dwóch możliwości, należy wcześniej aktywować Internetowe Konto Pacjenta (IKP) na stronie www.pacjent.gov.pl. W tym celu w zakładce „Moje konto” należy podać numer telefonu i (opcjonalnie) adres poczty elektronicznej.

W IKP znajdziemy informacje na przykład o dawkowaniu leków i o liście przyjmowanych specyfików.

Dla pacjentów, którzy nie aktywują swojego internetowego konta, istnieje trzecia opcja e-recepty – wydruk informacyjny. Lekarz jest zobowiązany wydać go na każde żądanie pacjenta. Nie jest potrzebny na nim ani podpis lekarza, ani pieczątka. Wystarczy, że aptekarz sczyta dane z wydruku. Pacjent w tym wypadku udostępni farmaceucie kod kreskowy na ekranie telefonu lub poda 44-cyfrowy klucz dostępu z pliku PDF albo czterocyfrowy kod dostępy z tegoż pliku i PESEL.

Kiedy otrzymamy receptę w papierowej wersji?

Tradycyjna papierowa wersja wydawana będzie przez lekarza tylko w określonych przypadkach, jak brak dostępu do systemu e-zdrowie z powodu awarii lub brak dostępu do internetu.


Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie
Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1
ul. Mostowa 6
33-100 Tarnów

NIP: 8733250820
REGON: 851800010
BDO 000034332

KRS: 0000450920, Sąd Rejonowy dla Krakowa – Śródmieścia w Krakowie
XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy: 22 102 000 zł (w całości opłacony)

2017 © - Zespół Przychodni Specjalistycznych Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Satis.net.pl

Czytanie treści Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support